Thunders Logoları | Batman (Koala) | Intro 1 | Intro 2 | Intro 3 | Intro 4 | Intro 5 | Intro 6
Necropsy Disk Magazine | WWF II | First Samurai | Street Fighter II | Bronxy | Animusic Pack Intro
Bronx Intro 1 | Haberler

Bu sitenin amacı nedir?

Bu sitenin üç temel amacı var.

1) Türk scenerlar arası eğlence yaratmak.
2) Skate'in yıllardır (bazıları 17 yıldır) tozlu disketlerinde kalmış ve birçok kişinin bihaber olduğu stuffları paylaşma isteği.
3) Skate'in Thunders zamanı işlediği günahları itiraf ederek vicdanını rahatlatma arzusu :) (Sinner Scener lafını yalnızca kafiyeli olduğu için kullanmıyordum)

Nedir bu mevzubahis zamazingolar?

Bu zamazingolar Thunders, Pentagram Productions, Ascraeus ve Bronx grupları için ya da bağımsız olarak hazırladığım çer çöp programlardan ve yer yer grafiklerden ibarettir (müzikleri yayınlamaya utanıyorum, cesaretimi toplarsam yayınlayacağım :)). Bu programların büyük bir çoğunluğu 1989-1995 yılları arasında yaptığım programları kapsamaktadır. 1980 doğumlu olduğumu göz önüne alırsanız aşağı yukarı ne tür bir "kalite"yle karşılaşacağınızı tahmin etmenizi umuyorum.

Hadi diğerlerini anladık da bu Thunders kimdir, nedir?

Scene yaşamıma gerçek anlamda başlamam her ne kadar 1992 yılına denk gelse de ilk scene grubumu aslında 1989'da kurmuştum. Hatta o kadar çocukmuşum ki grubun adını bazen "Thunders", bazen de "Thunder" olarak kullanmışım. Thunder ekmeği ehehe.

Grubun ismini ilk olarak Thunders koymuştum. Tam olarak nasıl uydurduğumu hatırlamıyorum. O yıllarda İngilizcem yok denecek kadar az olduğu için herhalde bildiğim iki-üç kelimeden biri olan "thunder"ı kullanmışımdır diye tahmin ediyorum. Elbetteki bir süre boyunca tek üyesi bendim. Daha sonra Commodore 64'de "Days of Thunder"ın oyununu oynadığımı hatırlıyorum. Abim filmini de seyretmiş ve bana anlatmıştı (ben yaklaşık 10 sene sonra izledim filmi). Filmin ismi "Thunder" ile bittiği için sanırım ordan etkilenerek arada bir ismi bu şekilde kullanmışım. Ancak bazı basic saçmalıklarının haricinde, introların tamamında grup "thunders" olarak geçiyor.

Çok amatör, utanç verici Basic programlarıyla başlayan grup zamanla Freestyle'ın (aka: Moloch, Caisson) gruba katılmasıyla "grup" ismini hak etmeye başladı. Yine Freestyle'ın aracılığıyla Mert Hekimci ilk intromuzu kodladı bize. Scene yaşamımın başlamasına olan katkılarından dolayı Mert'in hakkını ödeyemem. Ben de Mert'in tek bir "sys" satırıyla koskoca bir introyu basicden nasıl kodladığını anlamaya çalışırken bir baktım Assembler öğrenmişim :)

O yıllarda Bronx, Clique gibi birçok grup Türk crack scene'ini başarıyla temsil ediyordu. Biz de aralarına katılmaya karar verdik. Tabii ki çok daha lame bir şekilde. Onların introlarını söküp, başına kendi introlarımızı koyarak. Hatta elalemin trainer screenlerini kullanmaktan hiç çekinmezdik :)

Sonra grup az da olsa büyüdü. Sıralamayı yanlış hatırlamıyorsam gruba öncelikle Maverick ve Power nickli iki eleman girdi. Maverick grafiker ve az da olsa coderdı (müzik çaldırıp raster çekebiliyor ama scroll rutini yazamıyordu. bu kadar detaylı hatırlıyorum :)). Power ise coderdı. Daha sonra Magic, Eagle (aka:The Falcon) ve Zack gibi başka katılanlar da oldu ama tüm listeyi hatırlamıyorum. Hatırlayabildiğim grup üyeleri:

Skate: Leader, Kod, Grafik, Crack
Freestyle: Co-Leader, Import, Spread, Swap
Maverick: Grafik, Kod
Power: Kod
Magic: Crack
Eagle: Kod
Zack: Kod

Kısacası Thunders, commodore aşığı bir çocuğun scene'i keşfetme ve anlamaya başlama dönemini içeren çok salak ama amacına hizmet etmiş bir gruptur. Bilgisayarcılara dağıttığımız birçok import ve crack zamanla yok olup gitti. Acaba kimler zamanında Thunders introsu seyretmiştir merak ediyorum. Hatırlıyorum da ilk başta introları söküp yalnızca Sladge Hammer (ya da benzeri bir program ile) packliip, decrunch ekranına tek satırlık mesaj yazarak dağıtıyorduk. Bilgisayarcılardan biri "intronuz yokmu sizin" demişti. Utanıp önüme bakmışımdır büyük olasılıkla haha :)

O yıllardan geriye kalan zamazingolar

^Yukarı^

Tarafımdan çizilen ilk Thunders logosu (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)


Koala Painter 2 kullanarak çizdiğimi hatırlıyorum. Hepsi bu. İnsanın hafızası kötü anıları siliyor genellikle ;)

Maverick'in çizdiği logolar (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Her iki logoda da teknik aynı ancak üstteki logo gerek renk seçimi, gerek stil olarak o yıllara göre çok başarılı bence.

^Yukarı^

Batman (Koala) (unreleased) (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)


Grafik: Skate/Thunders
Açıklama: Bu resim Amica Paint'in birçok özelliğini test ettiğim bir resim. Batman çıkartma kitabımın kapağından çizdim bu resmi. Zaten animated series'in genel amblemi haline gelmiş bir resimdir bu. Eminim bir çoğunuz görmüşsünüzdür. Herşey sol üst köşeye çizdiğim kırmızı bir daire ile başladı. Pelerindeki ton geçişlerinin bu denli dandik olma nedeni bu iş için sprey kullanmış olmam. Batman logosunu ben çizdim ancak smoothing'in ne demek olduğunu bilmediğim yıllara denk geldiği için M harfi bu kadar dandik oldu. "The Animated Series" yazısı ise Amica Paint'in kendi text tooluyla yazıldığı için bu şekilde. Kısacası bir resmin bir bölümünü pixelleyip geri kalanını çizim programının toollarıyla hazırladıktan sonra hiçbir fix yapılmayınca sonucun nasıl olduğunu görmek için hoş bir örnek :)
Link: batman.zip (PRG)

^Yukarı^

Intro 1 (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Kod: Turk/Accuracy (aka: Digahole/Onslaught) & Skate/Thunders
Logo: Skate/Thunders
Font: ???
Music: ??? (hatırlayan varsa bana bildirsin)
Açıklama: Thunders'ın ilk official introsu. Intronun scroll rutini ve memory block transfer rutini (intro geçtikten sonra başına intro konulmuş olan programın doğru adrese transfer edilip çalıştırılma rutini) Turk/Accuracy (Mert Hekimci) tarafından yapıldı. Gerisi de yine Mert'den öğrendiğim bilgilerle benim tarafımdan kodlandı. Bu intronun yaklaşık 10 farklı varyasyonunu yaptığımı hatırlıyorum. Ancak şu anda elimde 2-3 tanesi kalmış durumda. Scroll texte dikkat!!! :)
Link: intro1.zip (PRG)

^Yukarı^

Intro 2 (unreleased -> Allahtan!!! :)) (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Kod: Turk/Accuracy (aka: Digahole/Onslaught) & Skate/Thunders
Logo: Maverick/Thunders
Spritelar: Skate/Thunders
Font: Knight Rider (hatırlıyorum!!! :))
Music: DJ/Extreme
Açıklama: Görüldüğü üzere yalnızca bir varyasyon. Kod Intro 1 ile hemen hemen aynı. İğrenç renk seçimi bana ait :) Yine scrollü okurken çok eğleneceksiniz.
Bu intro için bir de flash eden 2x2 font ile açılış hazırlamışım. Linkli halini bulamadım ama onu da PRG olarak zipin içersine ekledim.
Link: intro2.zip (PRG)

^Yukarı^

Intro 3 (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Kod: Zack/Thunders
Logo: Maverick/Thunders
Spritelar: Zack/Thunders
Font: ???
Music: JCH/Vibrants
Açıklama: Bu Thunders'ın en iyi introsudur. Ne yazık ki ufak tefek buglar ve 8'er pixel kayan 2x2 scroll işin tadını bir nebze kaçırıyor. Yine de açık alt ve üst border, sallanan logo, 2x2 font, 2x2 scroll, müziğe uygun flash eden border alanı gibi özellikler bu introyu en iyi Thunders introsu yapmaya yetiyor. Intro'yu kodlayan Zack'in ismi de Mert'dir (Turk/Accuracy ile adaş, karışıklık olmasın). Zack üstteki logoyu düzgün bir sinüs ile sallamayı başardığı halde nasıl olduysa 2x2 scrollü smooth yapamamıştı. Bu intronun bugsız bir versiyonu hiç çıkmadı ne yazık ki. Yoksa yapıldığı yıllara göre oldukça güzel bir introydu.
Link: intro3.zip (PRG)

^Yukarı^

Intro 4 (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Kod: Zack/Thunders & Skate/Thunders
Font: Knight Rider
Music: Jeroen Tel/Maniacs Of Noise
Açıklama: Hmm. Şimdi işte bu introda afalladım. Çünkü scroll textte yazan doğrumudur yoksa gocunuyormuyduk hatırlamıyorum :) Benim hatırladığım kadarıyla ben bir gün Freestyle'ın evine gitmiştim ve o bana Zack'in bu introyu kodladığını söylemişti ancak scroll yoktu introda. Ben de scroll eklemiştim. Maker gibi gözükebilir diye mi o texti yazdık yoksa gerçekten makerla yapıldı da biz mi lamerlık yaptık hatırlamıyorum. Bu konuda Freestyle'ı konuya açıklık getirmeye davet ediyorum. Ancak hayal meyal mapin hazır bir editörle oluşturulduğunu ama kodu Zack'in yazdığını hatırlıyorum. Zaten yapması çok basit bir efekt, maker olup olmaması kimin umrunda ancak grubun tarihindeki tüm entrikaları ortaya dökmeye kararlıyım. >:)
Link: intro4.zip (PRG)

^Yukarı^

Intro 5 (unreleased -> Clique Riptro :)) (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Rip: Eagle/Thunders
Orjinal Intro: Clique
Açıklama: Of ki ne of... Elbette ki hiçbir zaman su yüzüne çıkmayan bu intro, aslında çok sade üstlü altlı iki CLIQUE logosu bulunan ve bu introya göre fazladan bir de müzik çalan bir introdan arak. Arakçı kişi Eagle/Thunders (aka: The Falcon/Pentagram Productions). Bize ilk başta "kendim yaptım" diye göstermişti bu introyu. Tabii biz yemiince yalnızca CLIQUE logosunun olduğu alanı "thunders thunders thunders thunders thunders thunders thunders thunders" şeklinde doldurduğunu (süper fikir!!! :D) ve müziği iptal ettiğini itiraf etmişti. İşin en güldüğüm tarafı da şu kadar işi bile doğru dürüst yapamamış olması. İkinci thunders kelimesinin "e" harfini atlamış. Hahahaha :))) Scroll texte gelince, o da gayet eğlenceli. "zack did nothing for this intro!!!"... Ehehe. Aman, yapmasın da zaten ;)
Link: intro5.zip (PRG)

^Yukarı^

Intro 6 (unreleased) (Ekleme Tarihi: 01.11.2006)Kod: Maverick/Thunders
Font: ??? (Maverick?)
Grafik: Maverick/Thunders
Müzik: Jeroen Tel (yanlış hatırlamıyorsam)
Açıklama: Bu intro benim çok sevdiğim bir introdur. Aslında sonradan ben scroll de eklemiştim bu introya ama o versiyonu bulamadım (henüz!). Maverick yetenekli bir gençmiş. Keşke hala scenede aktif olsaydı.
Link: intro6.zip (PRG)

^Yukarı^

Necropsy Disk Magazine (unreleased) (Ekleme Tarihi: 02.11.2006)Kod: Skate/Thunders/Pentagram Productions
Font: Skate/Thunders/Pentagram Productions
Logo: Skate/Thunders/Pentagram Productions
Sprites: Skate/Thunders/Pentagram Productions
Müzik: ??? (Çok iyi bildiğim ve yıllarca kullandığım bir müzik ama kime ait olduğunu hatırlayamadım)
Açıklama: Bu derginin çok buglı bir versiyonu. Aslında bir tasarımcı el atsa alt yapı olarak gayet sağlam bir dergiydi. Bu outfiti çok kısa bir sürede kodlamıştım. Menülerde üzerinde dolaştığın yazıların arkasında çıkan gölge için character set->sprite convert rutini yazmıştım outfit için. Görsel olarak her ne kadar "rezalet" olsa da chapterları okurken üst borderda dolaşan üst üste binmiş 8 hires spritelık 8 renkli NCR sembolü gibi zamanına göre ilginç fikirler kullanılmıştı. Bu arada chapterlara verdiğim geçici isimler beni koparttı :) Eminim siz de güleceksiniz. Aslında başına bir de Timur'a (Aegis) özel bir not koymuşum, onu kaldırdım başından. Buraya screenshotını koyuyorum. Çünkü o da dergiyle ilgili açıklayıcı bilgi içeriyor.Buglardan şu anda hatırladıklarımdan biri chapter okumaya girdiğinizde üst borderda dolaşan NCR sembolünün bir iki kez outfite geri döndükten sonra pozisyonunun kayması.

Uyarı!!! Vice kullanıyorsanız ve dergiyi yüklettikten sonra ilk sıradaki chapterlara tıkladığınızda program kilitleniyorsa bu emülatördeki "true drive emulation" ayarından kaynaklanıyor demektir. Dergi yükledikten sonra bile bu ayarı işaretleyecek olsanız fayda etmez. Çünkü programın kullandığı IRQ loader program ilk çalışırken kendini install ediyor. Chapterların düzgün yüklemesi için Vice'da disketi yalnızca attachlayıp (autostart yapmadan) true drive emulation'ı açtıktan sonra load"*",8,1 şeklinde dergiyi yükletmeniz gerekmektedir.
Link: necropsy.zip (D64)

^Yukarı^

WWF II (Ekleme Tarihi: 03.11.2006)Import: Skate/Thunders & Freestyle/Thunders
Açıklama: Bulabildiğim sayılı Thunders stuffından biri. WWF II importu.
Link: wwf_ii.zip (D64)

^Yukarı^

First Samurai (Ekleme Tarihi: 03.11.2006)Import: Skate/Thunders & Freestyle/Thunders
Açıklama: Diğer bir Thunders importu. First Samurai.
Link: first_samurai.zip (D64)

^Yukarı^

Street Fighter II (Ekleme Tarihi: 03.11.2006)Import: Skate/Thunders & Freestyle/Thunders
Açıklama: Street Fighter II. Bu importu tek disket yüzüne sıkıştırmak için epey bir uğraşmıştık. Sığmayınca yalnızca introyu disketin bir yüzüne koymuştuk. Hatta bilgisayarcılara satarken daha iyi para etmişti bu sayede ehehe. İlk disketin directorysinde de açıklandığı gibi introyu geçmeden önce disketin arka yüzünü çevirmeniz (emulatörlerde attachlamanız) gerekiyor. Disket çok eskimiş ve bozulmuş olduğu için düzgün bir şekilde aktaramadım. Bazı karakterlerin spriteları bozuk yüklediği gibi oyunun son grafiği de yüklemiyor ne yazık ki.
Link: street_fighter_ii.zip (D64)

^Yukarı^

Bronxy (Ekleme Tarihi: 06.11.2006)Code: Skate/Bronx
Character Sets: Hydrogen/Bronx & Skate/Bronx
Logo: Datura/Bronx
Music: Hydrogen/Bronx
Linking: Skate/Bronx & Endo/Bronx
Açıklama: Bu dentroyu oluşturan 3 bölüm benim tarafımdan (Skate) 1998-1999 yılları civarında kodlanmıştı. Summer Assembly'99 partisinin yapılacağını duyduğumuzda bu bölümleri birleştirerek ufak bir dentro yapma fikri aklımıza geldi. Hydrogen benim çizdiğim karakter setlerini adam etme konusunda yardımcı oldu ve dentronun müziğini hazırladı. Datura da güzel bir hires Bronx logosu çizdi. Ancak dentroyu partiden önce birleştiremedik. Endo ile birlikte partiye katıldık ve orda kafa kafaya vererek 3 partı birleştirdik ve aralarına ufak geçişler hazırladık. İlk partta müzik çaldırma rutiniyle ilgili bazı problemler yaşadığımız için müzik yok. Elbette ki orjinal planda dentronun başından itibaren müzik çalacaktı. Yaşadığımız problemler yüzünden ikinci parttan itibaren müzik çalmaya başlıyor. Bu dentronun official olarak scenede yayınlanmasını istemesem de zamazingo sayfam için gayet uygun bir ürün.

Not: Ben şahsen bu ürünün scenede yayınlanmasına taraftar olmasam da son söz Vigo'nundur. Vigo harici hiç kimse bu ürünü yayınlayamaz. Yayınlayan kel, fodul ve lamerdır :)
Link: bronxy.zip (PRG)

^Yukarı^

Animusic Pack Intro (Ekleme Tarihi: 14.05.2010)Code: Skate/Ascraeus
Logo: Moloch/Ascraeus (Caisson)
Music: ???
Açıklama: Ascraeus'un Animusic Pack isminde çıkaracağı bir ürünün introsu olarak kodlamıştım. Sanırım sonra ürün iptal oldu, bu da güme gitti. Yıllar sonra yine tozlu disketlerden çıkardım sizler için.
Link: animusic_pack_intro.zip (PRG)

^Yukarı^

Bronx Intro 1 (Ekleme Tarihi: 14.05.2010)Code: Skate/Bronx
Logo: Hydrogen ya da Datura (kimin çizdiğini öğrenince bu bilgiyi güncelleyeceğim)
Grafik: Skate/Bronx
Açıklama: Bronx için hazırlanmış ama tamamlanmamış ve yayınlanmamış cici bir intro.
Link: bronx_intro1.zip (PRG)

^Yukarı^

Haberler

Animusic Pack introsu eklendi (14.05.2010)

3.5 senelik uzun bir aradan sonra ufak bir güncelleme yapıldı. Yayınlanmamış bir Ascraeus ve bir Bronx introsu eklendi.

Bronxy dentrosu eklendi (06.11.2006)

İzmir'deki Summer Assembly'99 partisi için hazırlanan ancak parti ürünleri yayınlanmadığı için şu ana kadar yayınlanmamış Bronxy dentrosu siteye eklendi. Bu dentronun scenede resmi olarak yayınlanmasını istemiyorum. Bu yüzden hiçbir scene databaseine göndermemenizi rica ediyorum.

3 adet Thunders importu eklendi (03.11.2006)

Elbette ki bu stuffları import eden biz değilizdir. Açıkçası bunlar hakkında hiçbirşey hatırlamıyorum. Krediler de eksik ne yazık ki.

Eklenen importlar:
• WWF II
• First Samurai
• Street Fighter II

Necropsy Disk Magazine'i eklendi (02.11.2006)

Evet ilk updateimizi de yapmış olduk böylelikle. Sitede de birkaç ufak tefek değişiklik yaptım. Ama tek bir HTML dosyası yapısını inatla koruyorum. :)

Dikkat! Dikkat! (01.11.2006)

Bu gecelik benden bu kadar. Yakında Thunders importları, crackleri, basic oyunları, diğer basic zamazingoları da eklenecek.

Thunders stuffları hariç yapacağım ilginizi çekebilecek unreleased eklemeler:

- Pentagram Productions'ın Nekropsi dergisinin ikinci sayısı için kodladığım outfit + daha önceleri Ascraeus için kodlamış olduğum proportional text editörün Nekropsi'ye özel uyarlaması. Bunlar hiçbir zaman release edilmedi.
- Bronx'un disk dergisi 64 Times'ın 2.sayısının müthiş outfiti. Bunu yine gerekli izinleri aldıktan sonra "yalnızca bu siteden" yayınlayacağım.
- Ascraeus ve Bronx için kodladığım bazı introlar ve demo partları.
- Crescent'a girmek için çizdiğim logoyu içeren kodladığım intro ve Freestyle tarafından uğradığım ihanet hakkındaki detaylar (ibnenin evladı :))
- Gruplardan bağımsız kodladığım zamazingolar.
- Yayınladığım eski bir Bronx productının %100 versiyonu (hala üzerinde çalışıyorum, sürpriz olacak. Bunu yalnızca burdan yayınlamayacağım. Tension gibi CSDB'ye ekleyeceğim. Tabii ki yine izin alarak).
- Phobia logosu içeren bir demo efekti (?!) :)
- Ve henüz incelemediğim 100ü aşkın çalışma disketlerimden ne çıkarsa...

^Yukarı^
Bu sitedeki materyaller izinsiz olarak başka bir yerde yayınlanamaz.
© 2006-2007 Emir Akaydın

irtibat: s k a t e AT g l a n c e DOT w s

Bu site defa ziyaret edildi.